|

JCN boys, girls lead county thinclads at JW meet

Team rankings after 20 events at the Jefferson West Invitational Track Meet April 16 are as follows:

Girls—Sabetha, Jefferson County North, Holton, Jefferson West, Hiawatha, Atchison County Community, Rock Creek, Valley Falls, Oskaloosa, and Jackson Heights.

Boys—Hiawatha, Holton, Sabetha, Jefferson County North, Jefferson West, Valley Falls, Jackson Heights, Rock Creek, Atchison County Community, and Oskaloosa.

Valley Falls’ Tamara Drinkard finishes third in the high jump. Photo by Seth Cooper

Valley Falls’ Tamara Drinkard finishes third in the high jump. Photo by Seth Cooper

 

Following are the placing of Jefferson County thinclads in final events:

Girls—

100m dash: 1st, Jamie Navinskey, JCN, 12.71; 6th, Kendal Holloman, JW, 14.09.

101m dash exhibition: 1st, Sierra Neiberger, VF, 14.18; 3rd, Molly Bassette, JCN, 15.14.

200m dash: 2nd, Navinskey, JCN, 27.16; 4th Emily Nottingham, VF, 28.64; 5th, Holloman, JW, 29.20.

400m dash: 4th, C.J. Kilgo, OS, 1:08.10; 6th, Danielle Slimmer, JW, 1:11.23; 10th Molly Hothan, JW, 1:13.85; 13th, Jenna Kramer, JCN, 1:16.26.

800m run: 4th, Amanda Wistuba, 2:43.74; 5th, Laramie Leakey, JCN, 2:45.17; 9th, Janelle Debus, JW, 2:57.44; 11th, Ella Weishaar, JCN, 3:02.50.

1600m run: 4th, Carissa McAfee, JCN, 6:18.96; 7th, Abbie Weishaar, JCN, 6:36.17; 9th, Jordyn Mize, JCN, 6:39.61; 11th, Janesa Clare, JW, 7:06.89; 12th, Ashley Nelson, OS, 7:14.62.

300m hurdles: 3rd, Kassidy Smith, JW, 57.39.

4x100m relay: 2nd, JW, 54.73; 3rd, VF, 55.36; 4th, JCN, 57.00; 6th, OS, 58.40.

4x400m relay: 2nd, JW, 4:36.33; 4th, JCN, 4:38.75.

4x800m relay: 3rd, JCN, 11:37.61.

1600 sprint medley: 1st, JW, 4:50.03; 2nd, JCN, 5:08.40; 6th, VF, 5:17.54.

High jump: 1st, Heather Polson, JCN, 5-00; 3rd, Janelle Debus, JW, 4-08; 3rd, Tamara Drinkard, VF, 4-08; 6th, Amanda Wistuba, JCN, J4-08.

Pole vault: 1st, Holloman, JW, 8-0; 2nd, Leakey, JCN, 7-06; 7th, Sami Twenhafel, JCN, 6-0; 7th, Lyndsey Vittitow, JCN, 6-0; 11th, Jena Kramer, JCN, 5-06.

Long jump: 1st, Navinskey, JCN, 15-08.75; 3rd, Haley Siess, JW, 14-09; 4th Josie Liby, JW, 14-06; 8th Hothan, JW, 13-08; 11th, Kymee Noll, JCN, 13-04.75; 13th, Kilgo, OS, 13-03.50; 14th, Kramer, JCN, 12-08; 17th, Slimmer, JW, 11-09.75; 18th, Savanna Noble, OS, 11-08.50; 21st, Kelsey Willits, OS, 10-08.25.

Triple jump: 1st, Hothan, JW, 30-08.50; 11th, Megan Harrington, VF, 27-06.50; 12th, Molly Bassette, JCN, 26-07.75; 14th, Josie Noll, JCN, 25-04.75.

Shot put: 4th, Nicole Kruse, OS, 30-05; 9th, Rylie Farrar, JCN, 25-06; 12th, Sarah Grose, JW, 24-08; 13th, Bailee Steffey, JW, 24-05; 13th, Kayla Jobbins, JCN, 24-05; 15th, Randi Noll, JCN, 24-02; 21st, Faith Ward, OS, 21-07; 22nd, Kendy Edmonds, VF, 21-06; 23rd, Sammie Adams, OS, 21-05; 24th, Alexis Morrow, VF, 21-04; 25th, Bailee Deviney, JCN, 19-11.50; 26th Cassidy Sands, JW, 18-09; 27th, MiKayla Smith, OS, 17-06.50; 28th, Jamie Watson, JW, 16-09.

Discus: 2nd, Nicole Kruse, OS, 106-01; 7th, Randi Noll, JCN, 80-08; 12th, Deviney, JCN, 76-03; 13th, Edmonds, VF, 76-0; 14th, Grose, JW, 75-05; 18th, Farrar, JCN, 70-0; 19th, Steffey, JW, 68-09; 20th, Adams, OS, 67-10; 24th, Ella Weishaar, JCN, 61-10; 24th, Jobbins, JCN, 61-10; 26th, Morrow, VF, 60-11; 27th, Sands, JW, 58-04; 31st, Jamie Watson, JW, 33-0.

Javelin: 5th, Weishaar, JCN, 82-10; 8th, Jobbins, JCN, 80-0; 9th, Josie Noll, JCN, 75-07; 11th, Edmonds, VF, 74-07; 14th, Manville, JCN, 67-09; 18th, Sands, JW, 60-10; 20th, Kayla Erickson, JW, 57-02; 21st, Farrar, JCN, 55-08; 23rd, Steffey, JW, 54-07; 24th, Ward, OS, 53-03; 26th, Adams, OS, 49-03; 27th, Smith, OS, 43-04; 28th, Watson, JW, 37-03.

Outdoor pentathlon: #4 200m dash: 1st, Twenhafel, JCN, 28.98; Lauryn Baker, JCN, 29.13; 4th, Madison Kueny, JW, 30.70; 5th, Amanda Sales, VF, 31.81; 6th, Courtney Langston, JW, 32.45; 7th, Callie Zirkle, JW, 33.59; 8th, Sami Montgomery, JW, 36.18.

Outdoor pentathlon: #5 800m run: 1st, Twenhafel, JCN, 2:49.19; 3rd, Baker, JCN, 3:06-95; 4th, Zirkle, JW, 3:07.66; 5th, Kueny, JW, 3:08.07; 6th, Sales, VF, 3:17.69; 7th, Langston, JW, 3:33.67; 8th, Montgomery, JW, 3:59.15.

Outdoor pentathlon: #3 100m hurdles: 1st, Twenhafel, JCN, 17.93; 2nd, Baker, JCN, 19.87; 3rd, Sales, VF, 20.31; 5th, Kueny, JW, 24.80; 6th, Langston, JW, 27.07; 7th, Montgomery, JW, 43.18; 8th, Zirkle, JW, 48.25.

Outdoor pentathlon: #2 long jump: 1st, Baker, JCN, 4.36m; 2nd, Twenhafel, JCN, 4.09m; 3rd, Sales, VF, 3.65m; 5th, Kueny, JW, 3.37m; 6th, Zirkle, JW, 3.32m; 7th, Langston, JW, 3.18m; 8th, Montgomery, JW, 3.17m.

Outdoor pentathlon: #1 shot put: 1st, Twenhafel, JCN, 7.54m; 2nd, Baker, JCN, 7.21m; 3rd, Langston, JW, 6.72m; 5th, Montgomery, JW, 6.12m; 6th, Sales, VF, 5.96m; 7th, Kueny, JW, 5.64m; 8th, Zirkle, JW, 4.89m.

Girls’ outdoor pentathlon: 1st, Twenhafel, JCN, 2180; 2nd, Baker, JCN, 1864; 4th, Sales, VF, 1324; 5th, Kueny, JW, 1158; 6th, Zirkle, JW, 911; 7th, Langston, JW, 883; Montgomery, JW, 563.

Boys—

100m dash: 3rd, Drew Slimmer, JW, 11.25; 4th, Cory Noll, JCN, 11.28; 5th, Colby Theno, JCN, 11.64; 6th, Dalton Sayers, VF 11.70.

101m dash exhibition: 1st, Drake Byrd, JW, 12.47; 2nd, Cole Rhyne, VF, 12.64; 4th, Tristan Hunt, JW, 12.91; 7th, Jake Brickell, JCN, 13.29.

200m dash: 2nd, Max Badget, VF, 24.06; 3rd, Cory Noll, JCN, 24.07; 4th, Sayers, VF, 24.65; 5th, Slimmer, JW, 24.83; 6th, Kyle Brooks, JCN, 25.37.

201m dash exhibition: 4th, Drake, JW, 26.37; 6th, Cole Bryant, JCN, 26.74; 8th, Rhyne, VF, 28.37; 9th, Nathaniel Schmidt, JW, 29.36; 11th, Caigen Atzenweiler, JCN, 29.95.

400m dash: 5th, Cory Noll, JCN, 58.03; 8th, Christian Liewer, VF, 59.44; 10th, Sean McMahon, JW, 1:00.16; 11th, Paden Sams, JW, 1:00.70; 16th, Eric Homewood, JW, 1:03.21; 20th, Schmidt, JW, 1:04.88; 21, Kyle Hopkins, OS, 1:06.26; 22nd, Brickell, JCN, 1:06.53; 23rd, Riley Cobb, JCN, 1:09.31; 24th, Cole Chess, OS, 1:10.05.

800m run: 5th, Felipe Sanchez, OS, 2:21.04; 7th, Dalton Morrow, VF, 2:25.38; 8th, Robert Gould, JCN, 2:25.61; 9th, Luke Herring, JW, 2:28.75; 10th, Nathan Anderson, JW, 2:30.28; 13th, Dakota Hutchinson, JCN, 2:34.07; 16th, Skyler Deviney, JCN, 2:49.91; 18th, Chris Dedeke, VF, 3:01.15.

1600m run: 6th, Micah LaCrone, JW, 5:24.97; 9th, Herring, JW, 5:36.21; 11th, Jordan Butler, OS, 5:42.75; 13th, William Jernberg, JW, 5:44.33; 16th, Monte Baker, JCN, 5:48.53; 18th, Tyler Nolting, JCN, 5:49.20; 19th, John Malone, OS, 5:50.43; 20th, Brian Seever, JCN, 5:52.26; 22nd, Daxton Ross, VF, 5:59.46; 24th, David Sayles, JW, 6:07.24; 25th, Dedeke, VF, 6:09.41; 26th, Lane Fowler, JCN, 6:12.66.

3200m run: 6th, Micah LaCrone, JW, 12:00.05; 9th, Spencer Hubbard, JCN, 12:19.26; 10th, Jordan Butler, OS, 12:19.60; 12th, Jernberg, JW, 12:21.01; 15th, Malone, OS, 12:54.18; 16th, Jason Warden, OS, 13:08.61; 18th, Sayles, JW, 13:37.88; 19th, Avery Noll, JCN, 13:51.81; 20th, Daxton Ross, VF, 13:57.49.

300m hurdles: 3rd, Theno, JCN, 46.50; 7th, Ryan Weishaar, JCN, 54.83; 8th, Dedeke, VF, 1:03.99.

4x100m relay: 2nd, Valley Falls, 46.68; 3rd, JCN, 46.99; 4th, JW, 47.55; 6th, OS, 48.65.

4x400m relay: 3rd, VF, 3:58.12; 4th, JCN, 3:58.25; 5th, OS, 4:10.34.

4x800m relay: 4th, JCN, 9:43.33; 6th, VF, 10:47.69.

1600 sprint medley: 2nd, VF, 4:11.30; 3rd, JCN, 4:13.26; 6th, OS, 4:19.64; 8th, JW, 4:24.49.

High jump: 2nd, Sean McMahon, JW, 5-10; 6th, Triston Giltner, JW, J5-06; 8th, Ethan Doores, OS, 5-02; 9th, Kyle Hopkins, OS, J5-02.

Pole vault: 1st, Eric Homewood, JW, 9-00; 4th, Gould, JCN, J8-06; 6th, Brickell, JCN, J8-00; 8th, Riley, JCN, 7-00; 9th, Deviney, JCN, J7-00; 10th, Sayles, JW, 6-06; 11th, Christian Fast, JW, 6-00; 11th, Sams, JW, 6-00.

Long jump: 1st, Badget, VF, 18-10.00; 6th, Theno, JCN, 17-04.00; 9th, Scott Coates, OS, 16-08.00; 10th, Bryce Noll, JCN, 16-02.00; 11th, Kyle Brosa, VF, 15-02.00; 12th, Rhyne, VF, 15-01.00; 13th, John Huffman, JCN, 14-10.00; 13th, Bryd, JW, 14-10.00; 17th, Bryant, JCN, 14.01.00; 18th, Herring, JW, 14-00.00; 19th, Chess, OS, 12-06.00.

Triple jump: 5th, Dillion Grother, OS, 36.01.00; 7th, Bryce Noll, JCN, 35-06.50; 9th, Coates, OS, 35-02.00; 11th, Riley Kearney, VF, 34-09.00; 13th, Schmidt, JW, 32-07.50; 17th, Fowler, JCN, 27-00.00; 18th, Nolting, JCN, 26-01.

Shot put: 5th, Michael Majors, JW, 42-02.00; 8th, Parker Markham, JW, 38-10.00; 14th, Kilian Norton, JW, 34-08.00; 16th, Roy Butner, OS, 34-00.00; 17th, Raven Gallup, OS, 33-09.00; 20th, Jacob Drinkard, VF, 31-04.00; 22nd, Kyle Noll, JCN, 30-11.00; 26th, Hunt, JW, 29-02.50; 27th, Christian Pease, JCN, 29-02.00; 28th, Dalton Davis, JW, 29-01.00; 30th, Jeremy Larson, JCN, 28-01.00; 31st, Joe Kern, JCN, 27-01.00.

Discus: 2nd, Majors, JW, 140-05; 5th, Luke Pyle, JCN, 126-03; 7th, Dallas Brown, VF, 120-10; 17th, Ben Harvey, OS, 98-08; 18th, Jeremy Larson, JCN, 98-01; 20th, Kyle Noll, JCN, 96-05; 22nd, Kilian Norton, JW, 84-11; 28th, Davis, JW, 80-07; 31st, Josh McGarity, JW, 79-08; 32nd, Joshua Massey, JW, 77-06; 34th, Kern, JCN, 60-04.

Javelin: 1st, Pyle, JCN, 160-04; 2nd, Markham, JW, 133-02; 4th, Alex Thornburgh, JW, 131-06; 10th, Pease, JCN, 109-02; 11th, Weishaar, JCN, 108-08; 12th, Casey Willyard, JCN, 103-05; 14th, Casper Frommelt, JCN, 95-10; 15th, Mason Seals, JW, 95-08; 19th, Dalton Hahn, JW, 89-05; 24th, Drinkard, VF, 72-00; 25th, Rhyne, VF, 70-05; 28th, Daxton Ross, VF, 62-07; 30th, McGarity, JW, 51-03.

Outdoor pentathlon: #4 100m dash: 5th, Taylor Bahm, JW, 12.20; 6th, Hunter Hosler, VF, 12.33; 7th, Dallas Edwards, JCN, 12.54; 8th, Jordon Korb, JW, 12.75; 9th, Nick Yeske, JW, 13.07; 10th, Matt Stutz, JCN, 13.27; 11th, Brandon Vick, VF, 13.29; 12th, Matthew Branam, VF, 13.48; 13th, Mize Brooks, JCN, 13.66; 14th Reid Bunde, VF, 14.48.

Outdoor pentathlon: #5 1500m dash: 1st, Edwards, JCN, 4:38.89; 3rd, Hosler, VF, 4:43.70; 4th, Bahm, JW, 5:11.52; 5th, Branam, VF, 5:12.31; 7th, Matt Stutz, JCN, 5:20.00; 10th, Nick Yeske, JW, 5:49.02; 11th, Jordon Korb, JW, 6:01.64; 12th, Brooks Mize, JCN, 6:06.17; 13th, Vick, VF, 6:19.20; 14th, Bunde, VF, 6:24.72.

Outdoor pentathlon: #3 110m hurdles: 1st, Hosler, VF, 16.20; 5th, Bahm, JW, 18.75; 7th, Korb, JW, 21.28; 8th, Edwards, JCN, 21.68; 9th, Yeske, JW, 21.76; 10th, Mize, JCN, 21.87; 11th, Vick, VF, 22.07; 12th, Branam, VF, 22.58; 13th, Stutz, JCN, 23.22; 14th, Bunde, VF, 24.96.

Outdoor pentathlon: #2 long jump: 3rd, Bahm, JW, 5.46m; 5th, Hosler, VF, 4.97m; 6th, Edwards, JCN, 4.56m; 8th, Stutz, JCN, 4.45m; 9th, Yeske, JW, 4.35m; 10th, Korb, JW, 4.14m; 11th, Branam, VF, 4.01m; 12th, Vick, VF, 3.95m; 13th, Bunde, VF, 3.67m; 14th, Mize, JCN, 3.56m.

Outdoor pentathlon: #1 shot put: 2nd, Edwards, JCN, 10.84m; 4th, Hosler, VF, 10.11m; 5th, Bunde, VF, 9.99m; 6th, Korb, JW, 9.82m; 8th, Vick, VF, 8.56m; 10th, Stutz, JCN, 8.46m; 11th, Branam, VF, 7.94m; 12th, Mize, JCN, 7.82m; 13th, Bahm, JW, 7.53m; 14th, Yeske, JW, 7.25m.

Finals—outdoor pentathlon: 2nd, Hosler, VF, 2753; 5th, Bahm, JW, 2307; 7th, Edwards, JCN, 2243; 8th, Korb, JW, 1670; 9th, Stutz, JCN, 1638; 10th, Branam, VF, 1575; 11th, Yeske, JW, 1522; 12th, Vick, VF, 1361; 13th, Mize, JCN, 1263; 14th, Bunde, VF, 1086.

Mixed 4x100m relay: 1st, JCN, 55.12; 6th, VF, 1:02.67; 7th, JW, 1:04.44.

Short URL: http://www.jeffcountynews.com/?p=14361

Posted by on May 1 2013. Filed under Featured, Jefferson County North School District, Jefferson West School District, Oskaloosa School District, Sports, The Independent, The Vindicator, Valley Falls School District. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed

Recently Commented